Dan kada se Sarajevo prošetalo Grbavicom: Pet lakih komada u...
Dan kada se Sarajevo prošetalo Grbavicom: Pet lakih komada u mreži Plavih

1. SARAJEVSKI DERBI

0

Na današnji dan, 12. augusta 1954. godine, odigran je prvi gradski derbi između Sarajeva i Željezničara.

Utakmica je odigrana u sklopu 2. kola Kupa Jugoslavije na stadionu Grbavica, pred otprilike 5.000 gledalaca, koji su mogli uživati u fantastičnoj fudbalskoj predstavi, u kojoj su fudbaleri Sarajeva slavili visoku pobjedu, rezultatom 5:2.

Sarajevo je dominiralo od prvog minuta susreta, a Dobrivoje Živkov je krunisao terensku inicijativu u 25. minuti, kada je pogodio za 1:0. Novo je postigao drugi gol, a potom se ponovo u strijelce upisao Živkov. U periodu od 78. do 87. minute, igrači oba tima postigli su još četiri gola, a legendarni Živkov ugasio je sve nade tima sa Grbavice kada je postigao pogodak za 5:2.

Vrijedi istaći da se gotovo identičan scenarij ponovio dva mjeseca poslije, kada su Sarajevo i Željezničar odigrali prvi ligaškii dvoboj, u kojem je bordo klub slavilo rezultatom 6:1.

FK Željezničar 2:5 FK Sarajevo

Strijelci: 0:1 - Živkov (25'), 0:2 - Novo (55'), 0:3 - Živkov (70'), 0:4 - Žigante (78'), 1:4 - Kulović (80'), 2:4 - Kurtović (83'), 2:5 - Živkov (87').

Željezničar: S. Vrebac, Kranjc, Abramović, Mitrić, M. Vrebac, Đorđević, Kurtović, Radonjić, Kulović, Bajrami, Prelo.

Sarajevo: Hajrović, Zupčević, Stipić, Agošton, Švraka, Džemidžić, Žigante, Novo, F. Lovrić, Paćuka, Živkov.